teisipäev, 22. november 2011

helge pea või tuhmur?

ma olin väga üllatunud, kui Karita rääkis ükspäev, milline on tema parem, milline vasak käsi! algul jälgisin suht hämmeldunult, et mingi nali, siis testisin veel ja oh imet, ongi selge! mees veel küsis, et milline on õe parem käsi, kes üle laua istus. algul ütles valesti või noh peegelpildis õigesti. siis õhtul proovisin veel kord üle laua istudes sama asja ja siis ütles juba õigesti! lasteaias ka pole teema päevakorras olnud. loomulikult tunneb ta kõiki värve ja tunneb alati huvi, kui kuskile midagi kirjutatud on. ma siis loen talle algul tähti ette ja näitan, milline on mis. siis loen jutukest ka. legod ruulivad - nii suured kui väikesed tükid. kannatust pusida on üksjagu :) muidu üldse selline pedantsem, korralikum, põhjalikum.
Karina kahjuks hetkel nii helge pea pole - põhivärvid on ok, jutukesi kuulab, laulab ja tantsib hästi. kätest pole aimugi, tähed ei huvita veel. kõik mis kukub, maha jääb, üles ei võta, appi ei tule. lemmikväljend "ei!" pidevalt, iga asja peale. jube jonnakas hetkel, mingist selgitamisest/moraalitsemisest/nurka panemisest kasu pole :( nagu hane selga vesi, ainult oma suu väsib ära.
aga puzzlede koha pealt on mõlemad endiselt täiesti tuhmid. no ma ei oska õpetada ka rohkem, et kuidas peaks mõtlema. oma loogika järgi olen neid õpetanud pikalt ja pidevalt, lõpuks lähen ikka närvi ja kraamin mingi teise mängu välja, kus eduelamus ka tuleks. ikka täiesti suvaliselt lahmivad :( ju siis kunagi hiljem. ega ma ei tea ka, mitme tükilist puzzled 2 a 7 k vanune laps kokku panna võiks osata. meil on mingid 12-tükised puupuzzled ja siis 9-tükilised  puzzleraamatud, aga ei midagi. 4-tükist oleks hetkel juba piinlik ostma hakata mu meelest. ju siis mingis osa peabki hiljem tulema, kui midagi väga hästi on.

3 kommentaari:

Kirjatsura ütles ...

Wow, parem ja vasak käsi juba selged:) Jube tubli ikka!!

Aga miks sa põed ja punnitad nende pusledega nii väga? Näe mina ei pannud väiksena ühtegi puslet kokku (ega keegi meie generatsioonist vist ei pannud) ja olen suhteliselt normaalne inimene. Ma ei viitsi oma Hannat enam pusledega õpetada, ei taha, siis ei taha. Ja tead...see toimib hoopis...juba mitmed setmed ajad leian teda puslesid kokku pusimas. Mis siis, et 5-10 tükki, asi seegi.

Jaana ütles ...

minu kogemus ytleb, et puzlede kokkupanekuks peab huvi olema. mu esimene laps oli 1,5 a kui pani juba 20 tykilist puzzlet kokku. nyyd olles 8-ne, talle meeldib pusida ja tema loogika on yldse teistsugune sel alal, aga tehtud ta selle saab. poiss, kes on kohe 6-ne, pole iial nende vastu huvi tundnud. neid on meil majas yksjagu, erinevas variandis ja suuruses. no pole huvi! vahel harva pidi lasteaias yhises vaimus kokku panema.
kaksikud eriti kumbki ei taha. marileenul on kannatust ja ta vahel pusib, aga on näha, et need mängud on meie majas mängitud ja puzled võiks ilusti ära viia/anda...

cristal ütles ...

millegipärast mul on tunne, et puzzlede kokkupanemise oskus näitab nutikust ;)
vähemalt on Karinal nüüd ka käelisus selge :)