teisipäev, 16. august 2016

mõtteid Ehitusmehest

ma arvan, et kõik inimesed, kellel on  kunagi au pidada olnud mõnd Ehitusmeest, saavad mu edasisest kirjatükist kohemaid aru.
ma siinkohal kadestan inimesi, kellel on kodust omast käest selline ehitusmees võtta. meil, näed, pole... ega kõik saagi kõige peale andekad olla, las igaüks jääb siiski omade liistude juurde (või meie siis oma tapeeditöö juurde).
alguses on kõik ilus kena - lepitakse kokku töö, aeg, maksumus. lüüakse käed ja jäädakse ootama seda kokkulepitud aega. nädal või nii enne helistad üle, et täpsustada kellaaega (lootuses, et Ehitusmees ütleb kell 8:00 varem kokkulepitud kuupäeval objektil). vastuseks kuuled aga, et kõik ei ole plaanipäraselt sujunud ja töö algus venib päev-nädal-kaks-kolm. meil venis näiteks poolteist kuud...
siis võid kuulda, et töid on nii ja naapalju veel, tahaks rohkem raha saada. õnneks meil nii ei ole.
heakene küll, töö hakkab pihta, suur laadung materjali saab toodud. alguses on see vana väljalõhkumise lõbu, sest kunagi ei või teada, mis sealt tulla võib, eksole. kui juba uut ehitama asutakse, siis hakkab nalja saama: esiteks on miljon küsimust teemal, kas sa tahad seda nii või naa? ja kas siia või sinna? mina tavaliselt küsin vastu, kuidas parem on. targem Ehitusmees selgitab ja soovitab, tavalised kehitavad õlgu ja ütlevad, et küsi ehituspoest või loe foorumist. seekord on see esimene variant õnneks ;) teiseks sõltuvalt eelmisest valikust selgub, et pool materjali ei sobi. need tuleb siis tagasi viia ja välja vahetada. jälle sebid ja tassid pool päeva või rohkem (ise käid samal ajal loomulikult tööl). kolmandaks selgub pidevalt, et midagi on puudu ja juurde on vaja mulle tundmatus keeles ja hääldusega materjale/vidinaid... neid kõike vidinaid otse loomulikult ühes poes pole ja tas algab tango Bauhof-Krauta-EhituseABC.
siis on sellised toredad hetked, kus hommikul räägitakse sulle, et õhtuks on tehtud see, teine ja kolmas asi, õhtu saabudes aga näed ainult üht või teist. sinna juurde jutt, et ei saagi aru, kuhu see aeg kadus. ma tegelikult saan aru küll, et selline pisidetailide nikerdamine võtab kõige kauem aega. kuna tegemist on aga minu rahaga, siis mnjah.
omaette teema on siis, kui tulemus ei jää tasemel. siis on kohe väga kurb. raisatud on palju raha ja aega ja materjali, aga tulemust pole. selle projekti puhul olen praegu rahul, loodan, et nii jääb ka. eelmisel korral olin aga tööd üle vaadates nukker, mitte rõõmus. eks oma vigadest õpitakse, nii ka meie - seekord võtsime Ehitusmeheks inimese, kes meie maja mõned aastad tagasi ehitas. kuna midagi seni lagunema pole hakanud, siis julgesime uuesti kutsuda.
töö igatahes kiidab tegijat ja ma siiralt loodan, et meie hea Ehitusmees teeb meile ilusa magamistoa!

2 kommentaari:

Kirjatsura ütles ...

Ma lähen seda postitust lugedes kohe käima, sest nii vähe kui mul on olnud kokkupuuteid palgaliste ehitusmeestega, siis seal pole midagi head. Tavaline on, et ei tunne materjale, ei tea, palju mida tarvis on ja mõni ei oska ehitada ka. Päeva lõpuks, kui oled selgitanud, õpetanud, uurinud materjale, on tunne, et miks pagana pärast ma pean talle üldse raha, kui tegelikult mina ju ehitan. Lihtne on naelu seina lüüa või küprokit panna, aga keeruline mõelda, kuidas teha nii, et oleks ka õieti ehitatud - ei laguneks mõne aja pärast maha.

Ma kirun siiamaani ehitusmeest (või õigemini ennast, et ta üldse ehitama lasin), kes ehitas mulle põranda, mis kõigub, kriiksub ja millel laudade vahel on sentimeetrised vahed. Tema teenis raha ehitamisega, aga mehed, kelle igapäevatöö oli hoopis erinev ehitamisest, suutsid ehitada põrandad 10 korda paremini ja korralikumalt. See on müstika, millest ma lihtsalt aru ei saa.

Mann ütles ...

Minu vennal esimene ehitusmees tuli purjus peaga kohale, teine pidas lõunani vastu, siis kadus koos venna tööriistadega, kolmas küsis hinda, mis oli laest kõrgem jne.